22 mar

22.03.2017, finanse i ZFŚS

Rozmowy z Zarządem Spółki o tegorocznych finansach będą miały ciąg dalszy, kolejne zaplanowano na 29 marca. Obecna propozycja pracodawcy zakłada wypłatę tradycyjnego dodatku z okazji „Dnia Koksownika”, jednej premii w pierwszym półroczu, oraz podwyżkę płac dla pracowników z najniższymi stawkami, z 2100 zł na 2400 zł od 1 lipca.
W temacie ZFŚS bez zmian.
 Związki Zabrzańskie, w tym jeden z siedzibą w „Przyjaźni”, prezentują nowe metody negocjacji. Aby osiągnąć cel, czyli wywalczyć kartki żywnościowe i dodatkowy urlop, blokują uruchomienie funduszu, odmawiając podpisania Układów Zbiorowych Pracy. Prawdopodobnym wyjściem z impasu będzie ustalenie i akceptacja przez pozostałe organizacje Regulaminu Pracy i Regulaminu Wynagradzania, niestety to wszystko niepotrzebnie przedłuża procedury.
Wspomniane wyżej, nowe „ innowacyjne”metody negocjacji czyli nacisku na pracodawcę zakładają, że cała załoga Spółki będzie zakładnikiem i może nie otrzymać wczasów pod gruszą. Pod znakiem zapytania stoją pozostałe świadczenia: kolonie, dodatki świąteczne, dopłaty do zielonych szkół … Co na to załoga dawnego KK Zabrze, akceptujecie taki model wywierania nacisku na pracodawcę ? Nie lepiej zadbać o wypłatę już ustalonych świadczeń a o pozostałe sprawy walczyć jak przystało liderom związkowym? Może potrzebna podpowiedź: Protest związkowców z ArcelorMittal.

 

R.K