08 mar

8 marca, Dzień Kobiet :)

Z okazji Dnia Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom.
Życzymy Wam, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń i wiele radości.

MZZPRC w JSW KOKS S.A.

22 mar

Polecamy. „W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł”

Przystępnie i ciekawie napisana książka o ogromnej roli światła w naszym życiu, o tym jak ważny jest rytm dobowy. Jeden z rozdziałów „Praca zmianowa”, porusza bliskie nam i ważne sprawy, które wielu nieznających (?) specyfiki tej pracy, traktuje po macoszemu, bez zrozumienia, bez empatii.

Fragment: ” Najmocniejsze dowody na szkodliwe skutki zaburzenia rytmów dobowych pochodzą z badań dotyczących pracowników zmianowych. Osoby, które pracują na nocnej zmianie, każdego dnia tracą w przybliżeniu od jednej do czterech godzin snu, co jest niepokojące, wziąwszy pod uwagę odpowiedzialność, która ciąży na niektórych pracownikach zmianowych… W ostatnich dekadach badania epidemiologiczne wykazały, że istnieje związek pomiędzy często wykonywaną pracą zmianową a rozmaitymi niepokojącymi skutkami dla zdrowia. Pracownicy zmianowi częściej są otyli i częściej cierpią na cukrzycę typu 2.

(…)

W 2007 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała system pracy zmianowej zaburzającej rytm dobowy jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Stało się to po przedstawieniu przez dwudziestu czterech naukowców z dziesięciu krajów dowodów z dziedziny epidemiologii oraz rezultatów licznych badań na zwierzętach i badań na komórkach.

(…)

Dwa lata po uznaniu przez IARC tej zależności duński rząd zaczął wypłacać rekompensaty kobietom, u których rozwinął się rak piersi, a które wykonywały wcześniej pracę zmianową…”

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4891325/w-pogoni-za-sloncem-o-swietle-slonecznym-i-jego-wplywie-na-cialo-i-umysl