22 mar

Polecamy. „W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł”

Przystępnie i ciekawie napisana książka o ogromnej roli światła w naszym życiu, o tym jak ważny jest rytm dobowy. Jeden z rozdziałów „Praca zmianowa”, porusza bliskie nam i ważne sprawy, które wielu nieznających (?) specyfiki tej pracy, traktuje po macoszemu, bez zrozumienia, bez empatii.

Fragment: ” Najmocniejsze dowody na szkodliwe skutki zaburzenia rytmów dobowych pochodzą z badań dotyczących pracowników zmianowych. Osoby, które pracują na nocnej zmianie, każdego dnia tracą w przybliżeniu od jednej do czterech godzin snu, co jest niepokojące, wziąwszy pod uwagę odpowiedzialność, która ciąży na niektórych pracownikach zmianowych… W ostatnich dekadach badania epidemiologiczne wykazały, że istnieje związek pomiędzy często wykonywaną pracą zmianową a rozmaitymi niepokojącymi skutkami dla zdrowia. Pracownicy zmianowi częściej są otyli i częściej cierpią na cukrzycę typu 2.

(…)

W 2007 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zakwalifikowała system pracy zmianowej zaburzającej rytm dobowy jako „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Stało się to po przedstawieniu przez dwudziestu czterech naukowców z dziesięciu krajów dowodów z dziedziny epidemiologii oraz rezultatów licznych badań na zwierzętach i badań na komórkach.

(…)

Dwa lata po uznaniu przez IARC tej zależności duński rząd zaczął wypłacać rekompensaty kobietom, u których rozwinął się rak piersi, a które wykonywały wcześniej pracę zmianową…”

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4891325/w-pogoni-za-sloncem-o-swietle-slonecznym-i-jego-wplywie-na-cialo-i-umysl

04 gru

Barbórka, Dzień Górnika.

Figura świętej Barbary błogosławiącej górnikowi w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Rybniku – Zebrzydowicach. By Pleple2000Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

433px-figura_swietej_barbary_737 „Z okazji Barbórki składamy Wszystkim Górnikom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy, wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i prywatnym.” 

Barbórka (dawna pisownia Barburka), Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce  4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny… wikipedia.org

25 lis

Praca na nocki – pewny sposób na szybszą śmierć

Budynek plik wektorowy utworzone przez brgfx – pl.freepik.com

Praca na nocnej zmianie jest często bardziej opłacalna, bo stawki godzinowe są wyższe niż za dnia. Ale żeby więcej dostać, musisz więcej dać. Pracując na nocki, płacisz kompletną dezorganizacją życia i – co ważniejsze – swoim zdrowiem. Zobacz, czym grozi praca zmianowa i jak zminimalizować jej niekorzystny wpływ na organizm.  https://www.menshealth.pl/zdrowie/Praca-na-nocki-pewny-sposob-na-szybsza-smierc,14842,1

03 lis

Duże zmiany w JSW Koks. Będzie jeden układ zbiorowy pracy

W grupie JSW Koks zawarto porozumienie ze stroną społeczną dotyczące wprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. jednego, wspólnego dla wszystkich zatrudnionych układu zbiorowego pracy.