01 maj

Długi weekend majowy, kartka z kalendarza.

Kto z nas wyruszając na długi weekend majowy, jeśli akurat nie pracuje w ruchu ciągłym i nie może korzystać z takiego dobrodziejstwa, zdaje sobie sprawę, co to jest za święto i dlaczego nie idzie do pracy.

1 MAJA : ŚWIĘTO PRACY.
1 maja upamiętnia wydarzenia w Chicago, gdzie na początku 1886 roku pracujący w fatalnych warunkach robotnicy firmy McCormick Harvester Co. zbuntowali się przeciw planom masowych zwolnień. Doszło do strajku, potem wyrzucenia załogi. 1 maja 1886 roku działacze zorganizowali wiec pod hasłem wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Wtedy obeszło się bez rozlewu krwi, ale wiec 3 maja skończył się bójkami z policją i śmiercią kilku osób.

2 MAJA : DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ.
2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie mniej ważnym. Warto pamiętać o wywieszeniu biało-czerwonej flagi.
15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP,
ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP.
Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

3 MAJA : ŚWIĘTO KONSTYTUCJI.
3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po  merykańskiej na świecie.
Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj.

  4 MAJA ” DZIEŃ KOKSOWNIKA”

„Z okazji naszego branżowego święta, życzymy wszystkim pracownikom JSW KOKS S.A. i SPÓŁEK współpracujących, powodzenia w życiu osobistym i zadowolenia z pracy. Byśmy zawsze bezpiecznie wracali z pracy do bliskich.”

Święty Florian został w 1436 r. przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.
Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.