Kilka informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe ( PPK ) mają być nową formą oszczędzania. Będą tworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60 roku życia. W pierwszej kolejności obowiązek utworzenie PPK spoczywa na pracodawcach zatrudniających co najmniej 250 osób i w tym przypadku jest to data 1 lipca 2019 r.
Z chwilą utworzenia PPK pracownicy stają się automatycznie uczestnikami programu, pod warunkiem, że są w wieku poniżej 55 lat. Osoby w wieku 55 – 70 lat mogą stać się uczestnikami PPK na własny wniosek.
Obowiązek automatycznego zawarcia umowy o prowadzenie PPK istnieje w stosunku do każdego pracownika do 55 roku życia. Pracodawca zawiera taką umowę w imieniu pracownika w ciągu 10 dni następujących po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia u danego pracodawcy. Pracownik przed upływem tego terminu może złożyć pisemną deklarację o niedokonywaniu wpłat.
Procedura utworzenia PPK ;
1 – Ustalenie liczby zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2018 r.
2 – Wybór reprezentacji pracowniczej, celem skonsultowania z nimi wyboru instytucji finansowej z którą będzie zawarta umowa o zarządzanie PPK.
Jeżeli u pracodawcy działają związki zawodowe to wybór takiego przedstawicielstwa nie będzie potrzebny.
3 – Wybór instytucji finansowej.
W pierwszej połowie 2019 r., pracodawca po konsultacjach z reprezentacją pracowników, może dokonać wyboru podmiotu prowadzącego PPK. Jeśli do 26 sierpnia 2019 r., pracodawca nie osiągnie porozumienia ze związkami zawodowymi, to samodzielnie podejmuje decyzję z jakim podmiotem zawrzeć umowę o zarządzanie PPK.
4 – Informowanie pracowników o PPK.
Na etapie wyboru PPK pracodawca powinien poinformować pracowników o skutkach finansowych dla pracowników, możliwości opłacania składki dodatkowej, możliwości rezygnacji z uczestnictwa itp. Ustawa nie przewiduje terminu na tę czynność.
5 – Zmiana regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego pracy w przypadku wprowadzenia wpłaty dodatkowej.
Jeżeli pracodawca zamierza wprowadzić wpłatę dodatkową a jej zasady przyznania uzależnione są od stażu pracy bądź innych warunków, to regulacja taka winna być zawarta w w/w dokumentach.
6 – Zawarcie umowy o zarządzanie PPK.
Ostateczny termin na zawarcie umowy przez podmiot zatrudniający co najmniej 250 osób to 26 września 2019 r. Niedopełnienie obowiązku podlega karze grzywny w wysokości 1,5% funduszu wynagrodzeń …
7 – Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu pracownika.
8 – Pierwsza wpłata na PPK.
Przykład : „ Jeżeli umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta np. w sierpniu 2019 r., to pierwsza składka powinna być obliczona i pobrana od wynagrodzenia za wrzesień 2019 r.”
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, pracownik może zrezygnować z dokonywania wpłat na podstawie pisemnej deklaracji złożonej Pracodawcy.
Co cztery lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r., następuje automatyczne wznowienie dokonywania wpłat za osoby które wcześniej zrezygnowały, taka osoba może ponownie złożyć rezygnację.
Osoba która złożyła rezygnację może w każdej chwili złożyć pisemny wniosek o powrót do PPK i dokonywanie wpłat.
Składkę na PPK finansuje w części pracodawca i zatrudniony:
Pracownik ze środków własnych:
– obligatoryjnej wpłaty podstawowej w wysokości 2 % wynagrodzenia
– dobrowolnej wpłaty dodatkowej w wysokości do 2 % wynagrodzenia
Pracodawca ze środków własnych:
– obligatoryjnej wpłaty podstawowej w wysokości 1,5 % wynagrodzenia
– dobrowolnej wpłaty dodatkowej do wysokości 2,5 % wynagrodzenia
Ze środków publicznych:
– jednorazowa wpłata powitalna w wysokości 250 zł.
– dopłata roczna w wysokości 240 zł.
Wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK następuje wyłącznie na złożony w wybranej instytucji wniosek uczestnika :
– po osiągnięciu przez niego 60 roku życia
– na pokrycie wkładu własnego na zakup nieruchomości mieszkaniowej z obowiązkiem zwrotu w okresie do 15 lat
– w razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka bez obowiązku zwrotu do 25% środków zgromadzonych w PPK.
W przypadku wniosku o wypłatę środków po ukończeniu przez uczestnika 60 roku życia wypłata następuje:
– 25% jednorazowo ( chyba, że złożony będzie wniosek o wypłatę tej części w ratach)
– 75% w co najmniej 120 ratach miesięcznych
Wypłata z PPK będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że wypłata ratalna 75% zgromadzonych środków będzie trwała co najmniej 10 lat.
Ponadto od podatku dochodowego wolne będą:
– kwoty dopłat rocznych i składek powitalnych
– zwrot środków w formie pieniężnej na wniosek małżonka zmarłego uczestnika lub na wniosek osoby uprawnionej
W przypadku rozwodu przekazanie środków byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku następuj jako wypłata transferowa na PPK byłego współmałżonka lub w formie pieniężnej.
Źródło: Serwis Prawno Pracowniczy nr 23 z 05.12.2018r.