21 sie

Prezesi już drugi rok bez podwyżek.

PaperMoneyPrezesi zarządów największych spółek giełdowych zarobili średnio w 2013 o ok. 1% mniej niż rok wcześniej, wynika z opublikowanego pod koniec lipca raportu firmy PwC.
Ma to związek głównie z kiepską kondycją krajowej gospodarki w 2013 roku, bowiem o ile podstawy wynagrodzenia raczej rosły, tak uzależnione od osiąganych wyników premie skurczyły się aż o 9 procent.
Dzięki PwC i publikacji Money.pl możemy pochylić się nad niedolą prezesów.
Z publikacji wynika, że średni zarobek prezesów największych spółek giełdowych w 2013 roku wynosił 1,5 mln złotych a pozostałych członków zarządu 1,1 mln zł.
Jak wyżej wspomniano, podstawa wynagrodzenia „raczej rosła” a premie „skurczyły się” w zależności od osiąganych wyników i tak, jeśli zmiana wyniku finansowego w porównaniu do roku 2012 wyniosła:
Poniżej -50% zmiana wynagrodzenia osób zarządzających -2,5%.
Od -50% do -25%, zmiana wynagrodzenia – 0.2%.
Od -25% do 0%, zmiana wynagrodzenia +2,6%.
Od 0% do 25%, zmiana wynagrodzenia +13,8%.
Zasoby ludzkie (dawniej pracownicy) nie muszą zaprzątać sobie głowy takimi rachunkami, zasoby ludzkie w zderzeniu z kryzysem i kiepską kondycją po prostu nie mają podwyżek podstawy wynagradzania a o premię za korzystny wynik finansowy czy utrzymanie poziomu dotychczasowych płac i wewnętrznych przepisów muszą walczyć za pomocą sporów zbiorowych.
Skąd my to znamy?